LifeLike more than nut creams

Lifelike – Super taste, super price, super people

Advertisements

Super taste, super price, super people

Skvělá chuť, skvělá cena, skvělí lidé v pozadí

Hromadí se mi dotazy na to, kde kupuji suroviny pro své recepty a tak jsem se rozhodla postupně mé nejpoužívanější zdroje surovin představit. Jedním z mých velkých oblíbenců jsou oříškové krémy LifeLike, které jsem poprvé ochutnala právě ve chvíli, kdy tvůrci těchto krémů – manželé Mačalíkovi teprve dělali prvotní pokusy s výrobou. Už od začátku jsem byla nadšená chutí, texturou a přijatelnou cenou 🙂 Co se týká složení, tak čisté krémy jsou samozřejmě tvořeny 100% ořechy. Twistery (mixy z arašídového másla) a další ochucené krémy jsou potom doplněny kvalitní čokoládou a dalšími kvalitními surovinami.

Dneska už na e-shopu LifeLike seženete nejen oříškové krémy a oříšky, ale také mouky, směsy na proteinové palačinky, ovoce sušené mrazem, rostlinné tyčinky, přírodní ochucovadla a další zajímavý sortiment.

Zboží si jednoduše obejdnáte domů nebo vyzvednete v kamenné prodejně v Brně.

Pokud se stanete stálým zákazníkem a zapojíte se do věrnostního programu, bude pro Vás cena za tyto laskominy ještě příjemnější 🙂

Přeji dobrou chuť a spoustu chutných receptů plných oříšků!

 

I get a lot of questions from you about where I buy ingredients for my recipes. So I decided to introduce my most used sources of raw materials. One of my best and very favourite is LifeLike nuts. I tasted it for the first time just at the time when the creators (husbands Mačalíkovi) of these creams have only made their first attempts at producing. From the beginning I was excited about the taste, texture and acceptable price 🙂 Pure creams are of course made up of 100% nuts. Twisters (peanut butter blends) and other flavoured creams are then flavoured with high-quality chocolate and other high-quality ingredients.

Today at LifeLike e-shop you can not only find hazelnuts and nuts but also flours, protein pancakes, frozen fruits, plant-based sticks, natural flavours and another interesting range of products.

You can simply order the goods home or pick up it at the shop in Brno.

If you become a regular customer and participate in a loyalty program, the price for you will be even more enjoyable 🙂

I wish good taste and lots of tasty recipes full of nuts!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s